05 Şubat 2015 Perşembe 23:32
Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi hemşirelerinden eylem!
BASINA VE KAMUOYUNA
Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesinde hemşire, güvenlik görevlisi ve personel eksikliği nedeniyle çalışanların iş stresi artmakta, iş hayatları daha da çekilmez hale gelmekte, tükenme noktasına gelen hemşirelerde yılgınlık ve mutsuzluk tablosu ortaya çıkmaktadır.
Bizler hastanemizde artan iş yükü, angarya çalışma, maruz kaldığımız psikolojik ve fiziksel şiddete rağmen şimdiye kadar büyük bir özveri ve çalışma disiplini ile sağlık hizmeti üretmeye çalıştık. Ancak bıçak kemiğe dayandı.
Hastanemizdeki sağlık otoritesi, üniversite hastanelerinde görev yapan hemşirelerin çalışma koşulları üzerine düşünmeli, hemşirelerin neden sürekli istifa ettiğini araştırmalı ve nedene yönelik çözümler aramalıdır.  Ancak hastane başhekimliği sorunların çözümüne ilişkin şimdiye kadar hiçbir olumlu bir çaba göstermemiştir. 
Bizler hastalarımıza  nitelikli bakım verebilmek ve aynı zamanda ‘özlük haklarımızdan ödün vermeden’ insani koşullarda çalışmak istiyoruz. Taleplerimizi dile getirip, sorunlarımızı duyurmak için burdayız 

TALEPLERİMİZ
1)Hastanemizde uygulanan akreditasyon programına göre bir hemşirenin bakması gereken hasta sayısı araştırılmalı ve hemşireler hemşire başına düşen hasta sayısı kadar hasta bakmalıdır. Hemşire sayısının arttırılmasını ve fazla mesailerin kaldırılmasını istiyoruz. Ayrıca hemşire eksikliği bahane edilerek  her mesaide farklı farklı birimlerde çalışmak istemiyoruz.

2)Hastanemiz girişlerindeki güvenlik personeli eksikliği nedeniyle özellikle Yoğun Bakım ve Acil Serviste çalışan arkadaşlarımız başta olmak üzere hasta ziyaretinin yasak olduğu saatlerde hasta yakınlarının sözel, psikolojik ve fiziksel şiddetine maruz kalmaktayız. Bu yüzden güvenlik personeli sayısının ve yetkilerinin arttırılmasını istiyoruz
3)Özellikle gece nöbetlerinde personel eksikliği yaşanmaktadır. Personel eksikliğinin giderilmesini istiyoruz.
4)Göreve başlayan hemşirelerin birçoğu sözleşmeli,4b’li oldukları için ağır çalışma koşulları nedeniyle istifa edip başka hastanelere başvurmaktadır. İş güvenceli ve kadrolu çalışma şekli esas alınmalıdır.
  5)Servislerde hemşire dinlenme odası bulunmamakta yemek yeme, çay, kahve içme vb ihtiyaçlarımız tedavi odalarında, tıbbı atıklarların içinde giderilmektedir. Sağlık bakanlığının yayınladığı genelde doğrultusunda servislere hemşire odası yapılmasını istiyoruz. 
6)Ağırlaşan çalışma şartları, artan sorumluluklar ve verilen emeğin değerlendirilmesi sonucunda yıllık izinlerde ek ödemelerin kesilmemesini, hafta sonu ve tatil günlerinde ödenen ücretlerin arttırılmasını istiyoruz
7)Nöbet koşullarında çocuk hastanesi eczanesinin açık bulundurulmasını ve eczaneden gelen ilaçların hastaların adına tek tek eczacı tarafından hazırlanmış olarak gelmesini istiyoruz, ayrıca ilaç ve malzemelerin ihale dönemi bahane edilerek bulunmaması tedavilerin aksamasına neden olmaktadır bu sebeple malzeme eksikliklerine çözüm getirilmesini istiyoruz.
9)Kodlama, hasta yatış- çıkışı, telefonlara bakma, gibi işlemler için her birime sekreter istiyoruz.
10)Bizler tüm yönetici hemşirelerimizin bizim seçimimizle gelmesini ve yüksek lisans önceliğinin olmasını istiyoruz.    
             
Sorunların çözümü için taleplerimiz  İnsani, Vicdani ve Ahlakidir.
Yöneticileri hastanemizde yaşanan sorunların çözümü için sorumluluğa davet ediyoruz. Hemşireleri ve sağlık çalışanlarını rencide ederek, emrivakiiyle hürmetsiz davranarak ve mutsuz ederek, sağlık hizmetlerini sağlıklı bir biçimde yürütmek mümkün değildir!  Taleplerimizin gerçekleştirilmesi için Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi Hemşireleri olarak mücadelemiz devam edecektir…

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çoçuk Hastanesi HemşireleriUYARI: Bu makalenin telif hakkı  DMCA.com Protection Status tarafından korunmaktadır. Kopyalanması halinde telif hakkı ihlali sebebiyle yasal işlem başlatılacaktır! Ancak link ile paylaşılabilir!

Son Güncelleme: 05.02.2015 23:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.