27 Şubat 2014 Perşembe 16:38
2014 KPSS'de hangi dersler belirleyici olacak?
 Sınava Girecek Aday Sayısı

2014 yılında hem lisans düzeyinde hem de önlisans ve ortaöğretim düzeyinde yapılacak olan KPSS, özellikle merkezi yerleştirme ile puan üstünlüğüne göre yapılan B grubu memur kadroları atamalarında adaylar için büyük önem taşıyacaktır. Her geçen yıl sınava giren aday sayısındaki artışı düşünürsek bu yıl lisans düzeyinde sınava giren aday sayısının en az 1 milyon, önlisans ve ortaöğretim içinse en az 2 milyon olacağını bekliyoruz.Yani tüm alanlar için en kötü olasılıkla en az 3 milyon aday memur olabilme hayaliyle KPSS’de ter dökecek.

Hangi Ders Sınavda Zorlayıcı Olur?

Her yıl adaylar sınavda belirleyici olacak dersler konusunda farklı yorumlarda bulunsada bu yıl ki sınav özellikle Türkçe ve Matematik testlerinde geçtiğimiz yıllarda yapılan sınavlardan farklı olarak daha belirleyici olacaktır.ÖSYM, 2013 KPSS ‘den itibaren bu testlerde yapmış olduğu değişiklikle sınav sorularını ALES mantığına göre düzenlemiş ve   bilginin   dışında aynı zamanda mantığın da devreye girdiği soruları adaylara yöneltmiştir. Sınavlarda yaşanan zamanı iyi   kullanamama   sorunu özellikle Türkçe ve Matematik sorularında sözel ve sayısal  akıl yürütme becerileri şeklinde sorulacak olan sorularla daha  belirgin bir hale gelecektir.Alttaki tabloda ÖSYM’nin  Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinin kapsamı ve yaklaşık ağırlıkları hakkında yapmış olduğu açıklamanın tablosunu   inceleyebilirsiniz  .

 

TABLO-1 KPSS’DE UYGULANACAK TESTLERİN KAPSAMLARI

Yaklaşık Ağırlığı

Yaklaşık Ağırlığı

Genel Yetenek

1) Sözel Bölüm

%50

2) Sayısal Bölüm

%50

 

Sözel akıl yürütme (muhakeme) becerilerini, 
dil   bilgisi   ve yazım kurallarını ölçmeye 
yönelik sorulardan oluşacaktır.

 

Sayısal ve   mantıksal   akıl yürütme 
(muhakeme) becerilerini ölçmeye 
yönelik sorulardan oluşacaktır.

Genel Kültür

1) Tarih

%45

3) Temel Yurttaşlık   Bilgisi

%15

 

a) Anadolu Selçuklu Devleti ve Öncesindeki Türk Devletleri        %5
b) Osmanlı Devleti                                         %15
c) Atatürk İlke ve İnkılapları                                    %20
d) Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi                                            %5

 

 

a) Hukuk başlangıcı ve genel kamu hukuku     %5
b) Anayasa                                                    %5
c)  İdare                                                         %5

 

2) Türkiye Coğrafyası

%30

4) Türkiye ve Dünya ile İlgili Genel, Kültürel ve Güncel Sosyoekonomik Konular

%10

 

a) Türkiye’nin fiziki özellikleri                                %12
b)Türkiye’nin beşerî özellikleri                                %5
c) Türkiye’nin ekonomik özellikleri                                %13      

 

 

 

 

Bu tabloda ki açıklamaya bakarak adayların Tarih, Coğrafya ve Anayasa testlerini hafife almamaları gerektiğini de hatırlatmakta fayda var; fakat bu testlerde her yıl aşağı yukarı birbirine yakın tarzlarda sorular geldiği için tahminimizce bu yılda çok büyük bir sürpriz olmayacaktır. Tarih testinde soru sayısı 30’dan 27’ye düşürülüp çıkarılan 3 soru yerine güncel   bilgilerden   gelen soru sayısı 3’ten 6 ‘ya çıkarılarak adayların ülke gündemini ne kadar takip ettikleri ve güncel konulara hakimiyetleri daha çok ön plana çıkarılmak istenmiştir.

KPSS'de Başarılı Olmak İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

1-)Öncelikle kendinizi tanıyın. Günde maksimum kaç saat soru çözebileceğinizi, hayatınızı 1-2 yılını ,asosyal bir şekilde, gerçekten bu sınav için harcayıp harcayamacağınıza karar verin.

2-)Çalışma kararı aldıysanız kendinize gerçekçi bir gözle almak istediğiniz puanı belirleyin. Ama bunu kendinizi gerçekten tanıyarak yapın. Ve ÖSYM puan çıktı belgesine hayalinizde belirlediğiniz puanı ve netleri yazarak odanıza, devamlı görebileceğiniz yere asın.... Her ara verdiğinizde veya her zorlandığınız anda o kağıda bakarak kendinizi güdüleyin. 

3-) Sınava hazırlanırken her gece bu sınavı başaracağınızı hayal edin. Ancak bu hayale kendinizi tüm kalbinizle inandırın...

4-)Sınav günü heyecanlanmamak için son 3 ay kala her gün, günde en az 5 kez zihninizde sınavın provası yapın. Sınavda sorulara şu bölümden başlayacağım, duvardaki saate şu kadar soru çözünce bakacağım, suyu şu zaman içeceğim, şu sorular çıkacak vs vs. şeklinde.

5-)Kendinize bir çalışma programı hazırlayın ve branşınıza, bünyenize bağlı olarak günlük en az 4 veya 6 saat çalışın. Bir gün bile daha az çalışsanız, ertesi gün o süreyi o güne ekleyin.

6-)Sorun yaşadığınız dersler başta olmak üzere tamamında, önce konuyu hatim edin.Ardından,satın aldığınız tüm yayınlardan,o konuya dair olan tüm yaprak testleri soru bankalarını bitirin. Eğer bir testte 2 veya daha fazla yanlışınız çıkarsa o konuyu tekrar çalışın (Tam Öğrenme). Çünkü emin olun o önemsemediğiniz yanlışlar, konuyu zihninize tam olarak oturtmadığınızı gösterir.

7-)Tüm sorularını bitirdiğiniz dersleri haftada 2 gün (Özellikle eğitim bilimleri) hızlı bir şekilde, kitaba bakmadan tekrar edin. Bu tekrarları, kavram haritalarının başında o konuya-başlığa dair tüm bilgilerinizi kendi kendinize yüksek sesle anlatarak yapmanızı şiddetle tavsiye ederim.

8-)Son üç ay kala Genel Kültür ve Genel Yetenek için ÖSYM'nin sitesinde mevcut olan tüm yapmış olduğu sınavları (Askeri Jandarmadan Ziraat Bankası Müfettişliğine dek) indirip çıktısını almanızı ve çözmenizi tavsiye ederim

9-)Piyasada rahatlıkla bulabileceğiniz ÖSYM'nin Son 25 yılın soruları kitabını ve son 5 yılın ÖSS sorularını,Türkçe Tarih Coğrafya Matematik alanlarında çözmenizi şiddetle öneririm. Çünkü artık sorular ÖSS tekniğine dönmüş bulunmaktadır.

10-)İkinci dönem çözmeye başladığınız tüm Eğitim Bilimleri denemelerindeki soruları, şıklara göre uyarlamaya, "Bir de şöyle sorsalardı nasıl olurdu" şeklinde adeta kendiniz yeni baştan soruyu hazırlamaya çalışın.

11-) Eğitim bilimleri için üniversitelerin kütüphanelerine gitmenizi ve tüm kitaplara göz atmanızı şiddetle tavsiye ederim. O kitaplarda gördüğünüz ve şimdiye dek çıkmamış konuları not almanız faydanıza olacaktır. Örneğin Program Geliştirme'nin birçok sorusu Özcan Demirel'in kitabından birebir hazırlanmaktadır.

12-)Sınav esnasında Eğitim Bilimleri'ndeki zor sorularda geniş düşünmenizi ve diğer alanlardan faydalanmanızı öneririm. Bu yöntemle bu soruları daha rahat çözeceksiniz (Örneğin : Rehberlikteki zor sorular için Gelişim Psikolojisinden...ÖYT veya PG'deki sorularda birbirinden faydalanmaya çalışın)

13-)Branşınız ne olursa olsun "Ben işi eğitim bilimlerinden 100 net çıkararak Türkçe'den tamamını yaparak matematik açığımı kapatırım" gibi bir saçmalığa sakın ama sakın kapılmayın. Matematikte en az 10 net yapar hale gelmek için tüm gücünüzle çabalayınız.

14-)Sınav öncesi toplamda 40 ve üstü deneme çözmenizi ve roman okumaya devam etmenizi şiddetle öneririm. Çünkü adayların birçoğu sınav zamanını ayarlayamamakta, zamanı iktisatlı kullanamadığından başarısız olmaktadır.

Hedeflerinizi ulaşmanız dileğiyle sınava hazırlanan tüm adaylara başarılar dileriz.

2014 KPSS’'de nasıl başarılı olurum?

2014 KPSS Soru Sayıları ve Sınav Süresi Değiştirildi

2014 KPSS'de netlerinizi artıracak sınav teknikleri

UYARI: Bu makalenin telif hakkı  DMCA.com Protection Status tarafından korunmaktadır. Kopyalanması halinde telif hakkı ihlali sebebiyle yasal işlem başlatılacaktır! Ancak link ile paylaşılabilir!

loading...
Son Güncelleme: 15.04.2014 10:49
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.