loading...
Evlilik Neden Çıkmaza Girer ?
 
Evlilik terapisi ne başvuran çiftler arasında, iletişim ile ilgili problemler en çok şikayet edilen aynı zamanda da evliliğe en çok zarar veren problemler arasındadır. İki insan aynı ortamda iken aralarında mutlaka bir iletişim vardır. Evlilikte sağlıklı iletişim ise eşlerin birbirlerine verdikleri mesajları aynı anlamda algılamaları ve yanıtı ona göre vermeleri demektir. Karı koca birbirlerine verdikleri mesajları aynı anlamda anlayıp değerlendiremiyorlarsa, ilişkilerinde iletişim yetersizliği var demektir ki bu da evliliği çıkmaza sokar.
 
Duygularınızı Paylaşmamanızın Altında Ne Yatıyor ?
 
Duyguların paylaşılmaması, ilişkide doğru olmayan bir savunma mekanizmasıdır. Kaygılarını ve korkularını kişinin içinde yaşayıp, karşısındaki ile paylaşmayıp davranışlarına yansıtması kişinin sağlıklı iletişim kuramadığının göstergesidir. Kişinin ilişkide konuşmamasının özünde genellikle ‘kaybetme korkusu’ vardır. Bu nedenle ilişkilerini içlerinden geldiği gibi yaşayamayabilirler. Kaybetme korkusu yüzünden açık olamama, alttan alma, hissettiğinden farklı davranma, eşin ilişkiden ayrılmaması için içindeki duyguları söylememe ve bastırma kişinin ilişkiye bağımlı olduğunu gösterir. Kaybetme korkusu iki durumdan kaynaklanır. Birincisi sevilen bir kişiyi kaybetme korkusudur. İkincisi ise ihtiyacı karşılayan kişiyi kaybetme korkusudur. Yani ayrılık sonrasında oluşacak yeni sürece hazır olmamayı dolayısı ile o insana duyulan ihtiyacı temsil eder. Bu durum ise karşıdaki insanın sevgi nesnesi değil lazım olan bir nesne olduğu anlamına gelir. Bilinmesi gereken; korku ve ihtiyaç, sevgi değildir. Birinci durumda sevilen kişinin kaybedilme korkusu nedeniyle duyguları paylaşmama durumunun temelinde ise kırılmaktan korkma vardır.
 
Gerçekte korku ve kaygı içeren davranışlar kişiyi korumaz. Kişinin duygularını açıkça yaşamaması ve ifade etmemesi, karşıdakinin kişiye karşı gerçekte ne hissettiğinin, değer verip vermediğinin de görülmesini engeller. Çünkü kişi duygularını ne istediğini bildirmeyerek kırılma riskini göze almamış olur. Her şekilde duyguları açmama, ilişkiyi bulanıklaştırır. Çiftlerin duygularını paylaşması, iletişime emek vermesi ise ilişkiyi besler. Eşlerin birbirlerini anlamaya çalışmasına, kendilerini değiştirmeye çalışmalarına, çaba harcamalarına fırsat verir. Harcanılan emek, eşi ilişkiye bağlar. Çünkü kendisini önemli ve değerli hissettirir.
 
Evlilik ilişkisi ve tüm kadın erkek ilişkilerinde, çatışmalar sağlıklı iletişim kurulamaması ile beslenir ve büyür. Yukarıda belirtildiği gibi yakın ilişkilerde çatışma doğaldır. Doğal olmayan kişilerin kendisini yani duygu ve düşüncelerini tam ve doğru olarak yansıtmamasıdır.
 
İletişim iyi evliliklerin bir belirleyicisidir. İnsanların sahip oldukları iletişim becerileri evlilikten elde edecekleri doyumun ve mutluluğun düzeyini etkileyecektir.
 
Sevgiyle kalın.
 
Uzm.Psk.Dan.Eyüp SARI
Çift ve Evlilik Terapisi
 
 
loading...
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.